Vojenstvi.cz

Československé vojenství Československé vojenství

Věřte Nevěřte - logo rubriky

Věřte Nevěřte je název našich tvrzení měsíce. Rubrika byla v prosinci 2007 zrušena. Zůstalo zde ale 75 tvrzení. Jen na Vás záviselo, zda jste se přiklonili k pravdě nebo tápali ve smyšlenkách autorů vojenstvi.cz. Každý měsíc jsme pak na tomto místě uvedli výrok na pravou míru. Každý měsíc jste mohli hlasovat buď ve jménu pravdy, nebo se bohapustě mýlit.


„Špalíček pravdy“ pod procentuálním poměrem a počtem hlasujících graficky vyjadřuje zastoupení správných odpovědí a stojí vždy na straně skutečnosti. Věřte Nevěřte, věříte?
 

Archiv minulých let: 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Tvrzení měsíce prosince 2001:
Československá armáda se zabývala před válkou ponorkou na Dunaji, po válce tankem s jaderným pohonem a jadernou municí do samopalů.
Pravda 30% (29) (69) 70% Lež

Přestože téma i předvánoční doba nasvědčovaly tomu, že si poněkud vymýšlíme, i tentokrát se jednalo o čistou pravdu. V archivu se skutečně z předválečné doby dochoval spis o případném použití ponorky na Dunaji, z doby poválečné zase návrhy o možném využití jaderné energie v různých oblastech armády. Šlo samozřejmě o ryze teoretické úvahy, které částečně zaváněly science fiction, nicméně ukazují nám, že velení armády sledovalo technický pokrok a jeho případné vojenské využití. I zde Vám tedy pravda utekla mezi prsty, tentokrát jsme Vás nešálili, ale kde je hranice mezi pravdou a lží?
Tvrzení měsíce listopadu 2001:
Československá armáda ve svých válečných plánech počítala s útokem do Maďarska a s obsazením Kladska a části Horního Slezska.
Pravda 46% (39) (46) 54% Lež

I když mnoho z vás naše tvrzení považovalo za výmysl, uvedli jsme čistou pravdu. Československo se totiž po celé meziválečné období (společně s Rumunskem a Jugoslávií) zabývalo úvahami, jak v případě války co nejrychleji vyřadit Maďarsko z boje. Výsledkem byly útočné plány, podle nichž měla československá armáda vést hlavní úder na Budapešť a vedlejší na Miskolc. Zřejmě až do roku 1933 se v případě války s Německem předpokládalo obsazení Kladska a části Horního Slezska, pokud možno ve spolupráci s polskou armádou. Tato fakta podložená archivními dokumenty vyvrací stále opakované fráze o defenzivně založené československé armádě v letech 1918 až 1939.
Tvrzení měsíce října 2001:
Československá armáda začala připravovat svou reorganizaci a modernizaci (včetne výstavby opevnění) poté, co se k moci v Německu dostal Adolf Hitler.
Pravda 80% (75) (19) 20% Lež

V měsíci říjnu jste skočili našim historikům na špek! Jakkoliv se to zdá logické, reorganizace a modernizace československé armády a nástup Adolfa Hitlera k moci spolu nesouvisí. Plán reorganizace a modernizace byl připraven již v roce 1932, počátkem roku 1933 procházel připomínkovým řízením a oficiálně schválen byl v květnu 1933. Že se tak stalo necelé čtyři měsíce po nástupu nacistů v Německu, byla pouhá shoda náhod. Nikdo v té době netušil, co vše Adolf Hitler a jeho Německo za pár let způsobí. My to dnes samozřejmě víme, a proto vidíme souvislosti tam, kde nejsou. Věci nejsou takové, jakými se zdají být! Sedmdesát pět z Vás se tak spletlo, ale od toho jsme tady!
Tvrzení měsíce září 2001:
Hranice s Rakouskem nebyla v době jeho anšlusu opevněna.
Pravda 29% (32) (79) 71% Lež

V září stála pravda na straně většiny a skutečně, kdo jste odpověděli záporně, měli jste pravdu, odporovali jste lživému výroku. Opevnění na hranici s Rakouskem se začalo budovat už v roce 1936. Tehdy to bylo lehké opevnění vz. 36, o rok později se na této hranici objevily dokonce řopíky (LO vz. 37) a nakonec v roce 1938 jako reakce na anšlus i opevnění těžké. Vy, co jste s výrokem souhlasili a zaškrtli ano, jste se stali naší obětí. Jak se vám povede v dalším utkání s pravdou a lží? Věřte Nevěřte, to je boj s mlhou lží, abychom se dobrali k věčné pravdě. Sledujte proto výroky dalších měsíců!

Archiv minulých let: 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

 
TOPlist